Wizualizacja
Wizualizacja
Wizualizacja
Wizualizacja
Wizualizacja

Czy Nowy Jork i Tokio znikną z powierzchni ziemi?

07-12-2012 | Autor innoekotech dział Aktualności

Raport Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie wskazał, że poziom mórz i oceanów wrasta o około 60% szybciej niż przewidywały prognozy ONZ.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ przewidywał wzrost poziomu wody w morzach i oceanach o ok. 2mm, natomiast ostatnie badania wskazują, że od lat 90. XX w. do 2011 poziom wód wzrósł o rekordowe 3,2 mm.

W raporcie z 2007 r. Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatycznych  ONZ przewiduje, że w tym stuleciu poziom wody w ocenach powinien wzrosnąć od 18 do 59 cm (w ubiegłym wieku poziom oceanów podniósł się jedynie o  17cm). Te założenia poddaje w wątpliwość Stefan Rahmsdorf, jeden z naukowców poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem, który  alarmuje, że założenia ONZ są zbyt optymistyczne. Według Rahmsdorfa, poziom wód może wzrosnąć nawet o metr, co spowodowałoby zniknięcie wielu wysp na Pacyfiku, zatopienie dużej części Bangladeszu czy bezpośrednie zagrożenie powodziowe takich metropolii jak Nowy Jork lub Tokio.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Potsdam Institute for Climate Impact Research: http://www.pik-potsdam.de/

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.pik-potsdam.de/news/press-releases/projektionen-zum-meeresspiegelanstieg-koennten-unterschaetzt-worden-sein